Színek választása néha nem is olyan egyszerű, mint gondolnánk

2022.05.18
A legfelső szín megegyezik a fal színnel, de nem sikerült szinkód alapján ilyenre kikeverni. A kevert szín a jobb oldali világos szín (2-3cm széles függőleges sáv)
A legfelső szín megegyezik a fal színnel, de nem sikerült szinkód alapján ilyenre kikeverni. A kevert szín a jobb oldali világos szín (2-3cm széles függőleges sáv)

Szeretném egy picit jobban kifejteni, hogy miért sem olyan egyszerű ez a feladat. Egy friss tapasztalatot szeretnék megosztani veled.


Egy szép napon megbíztak egy lakás tisztasági festésével. Ez nem szokatlan, ha valaki szobafestő ;). Az igény az volt, hogy ugyanolyan (természetesen minimális eltérés lehet az árnyalatot tekintve) színt szeretne a megrendelő, mint a jelenlegi. Az ok egyszerű. Adott egy üveg korlát, ami mögött nem tudunk festeni és a le szerelés sem opció, így a lehető legközelebb lévő szint szerette volna a megrendelő. Nehezítésként nem volt meg a korábbi színkód és a gyártó sem. Szuper, NCS színkártya elő, majd jöhet a szín keresés. Nagyjából 3perc alatt meg is találtuk a tökéletesnek vélt színt. Erről csatolom is a képet.
A megrendelőnek mondtam, hogy itt is mint minden festéknél lehet árnyalat beli eltérés a kártyához képest. Semmi gond, elfogadta. Reggel irány a festékbolt, szín kikever, majd biztos, ami biztos, felkentem egy mintát. Itt jött a fekete leves. A szín nemhogy árnyalatban tért el, szinte fehér volt - az amúgy kissé sárgás szín helyett-.
Hívtam a tulajt, hogy nézze meg. A válasz nyilvánvaló volt, nem tetszik. Jött a B verzió, másik festék, másik festékbolt, és egy árnyalattal sötétebb szín keverése, hátha valami csoda folytán jó lesz a szín. " Természetesen" nem jártam szerencsével, nem volt jó, még ez is világosabb volt mint a kártyán.
Ez volt az a pont, ahol együtt a megrendelővel autóba ültünk, mert nem hitte el , hogy itt tart a technika a XXI században, ahol robotokat készítenek, lassan repülnek az autók , de egy szín kikeverése gondot okoz. Megérkeztünk a festékboltba, elmondtuk, hogy jártunk. Teljesen világos volt nekik a helyzet. Mondta a megrendelő, hogy mindegy hogyan de a kártyán szereplő színt szeretné. Első próbálkozás itt is kudarc lett.
Jött a nagy ötlet, a szín szkenner. Mondanom sem kell, hogy itt a világos mintán a sötétebb szín szinkódját dobta ki. Ekkor tudtam, hogy az sem lesz jó. Festék keverés, minta festés a boltba. Összehasonlítás, nem jó.
Megbeszéltük, hogy elmegyünk máshová. Nagy döbbenettel figyeltem, mikor annak ellenére, hogy a festékbolt nem tudta kikeverni a színt, még ki is fizettették a teljes árat. Szerintem az lett volna a minimum, hogy azt mondják, hogy bocsi, nem megy ez nekünk, elrontottuk, nem az lett amit kértél, nem kell kifizetni.
Másik festékbolt, másik kártya. (Ppg) Azzal a kártyával sikerült egy lépéssel közelebb kerülni, de ez sem volt az a szín.
Érdekesség, hogy a kártya sárgás árnyalatú, de az NCS színkártya alapján mégsem tesz bele a gép csak fekete színezőt!
A ppg már tett egy kis sárgát is, ezért lett jobb a szín.


Tehát a tanulság: Bármennyire is alapos, jó szakember az ember, néhány dolgot leszögezhetünk. Az egyik, hogy fehér és fehér között is van árnyalat beli eltérés, mert más más receptúrát használnak a gyártók. Ebből adódik, hogy ha pl Héra festékbe keverünk egy színkódot, ugyanazt , ha tikkurila, vagy polifarbe fehérrel keverjük 99% hogy lesz árnyalatbeli eltérés.

Másik fontos dolog az az, hogy hiába a színminta, más egy nyomtatott kártya és a tényleges szín a falon. Arról nem is beszélve, hogy ahány telefon, laptop mind mind más árnyalatot fog mutatni, ha ezeken az eszközökön is megnézzük a választott kódokat.
Talán a legjobb döntés, ha bizonytalan valaki a színben, ha kis kiszerelésben kevertet a megrendelő, így elkerülhető, hogy rengeteg festék és munka kárba menjen.

 

Remélem tudtam segíteni ezzel a bejegyzéssel.